Skoči do osrednje vsebine

Mediji

VDT

Aktualno

  • Vrhovna državna tožilka Mirjam Kline se je na povabilo predstavnikov Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) 15. 10. 2024 udeležila okrogle mize v okviru Dnevov OKS z naslovom Integriteta v športu, v okviru katere je predstavila kršitve  integritete v športu, ki se lahko kažejo kot odkloni ter prekrški ali kazniva dejanja. Med drugim je podrobneje predstavila različna kazniva dejanja s področja kršitve spolne nedotakljivosti, kazniva dejanja z elementi nasilja, kazniva dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami in nedovoljenimi snovmi in postopki v športu ter predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog ter druga kazniva dejanja, ki jih je mogoče zaznati ob kršitvah integritete v športu.

  • Vrhovna državna tožilka mag. Barbara Lipovšek se udeležila mednarodne konference z naslovom: »Introducing complementary tools to criminal confiscation«, ki je potekala v Beogradu  dne 18. in 19. septembra 2024. Na konferenci so sodelovali področni strokovnjaki, praktiki in odločevalci iz držav Zahodnega Balkana, Vzhodne Evrope ter držav članic EU.  Dogodek je bil organiziran v okviru projekta Sveta Evrope »Boj proti gospodarskemu kriminalu v Srbiji«, ki ga financira Švedska agencija za mednarodni razvoj in sodelovanje (SIDA) ter s podporo Oddelka za gospodarski kriminal in sodelovanje Sveta Evrope v Strasbourgu. Med povabljenimi predstavniki, ki so udeležencem predstavili ključne izzive, povezane z razvojem zakonodajnega in institucionalnega okvira, je bila tudi vrhovna državna tožilka mag. Barbara Lipovšek, ki je analizirala glavne poudarke razvoja in sistema odvzema premoženja nezakonitega izvora v Sloveniji.

  • Pred predsednikom Državnotožilskega sveta mag. Harijem Furlanom, je v prisotnosti generalne državne tožilke dr. Katarine Bergant, prisegel novi vodja Okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani, višji državni  tožilec Iztok Stražar.

  • Sodelujoči predstavniki sodstva, policije, državnega tožilstva in odvetništva so na posvetu ob 15-letnici sodstva v specializiranih kazenskih zadevah med poglavitnimi izzivi specializiranega pravosodja izpostavili vedno zahtevnejše primere organiziranega kriminala ter problematiko pristojnosti specializiranih sodišč. Med drugim so opozorili na zastarelo kazensko zakonodajo ter prostorsko stisko pravosodja.

    Generalna državna tožilka dr. Katarina Bergant je udeležencem posveta uvodoma dejala, da ima organiziran kriminal številne negativne vplive na socialni, zakonodajni, politični in ekonomski razvoj, ter zmanjšuje zaupanje v pravno državo in državne institucije. Opozorila je, da sta pregon in sojenje organiziranemu kriminalu vedno bolj kompleksna, zahtevna in dolgotrajna procesa in spomnila, da je tožilstvo že leta 1994 prepoznalo zahtevnost in kompleksnost pregona tovrstnih kaznivih dejanj; tako je bila leta 1996 na Vrhovnem državnem tožilstvu RS ustanovljena Skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala, kot posebna organizacijska enota, s pristojnostjo delovanja na območju celotne države. Prav tako je bila prepoznana potreba po obravnavi tovrstnih zadev po načelu timskega dela, ki združuje znanje, usposobljenost, izkušnje in organiziranost, ki tožilcem omogoča osredotočenost dela na zadevah skozi daljše časovno obdobje.

    Vrhovni državni tožilec Boštjan Jeglič je v svojem govoru poudaril pomembnost ustrezne ureditve pristojnosti dela specializiranega pravosodja, torej vprašanja, katera kazniva dejanja so potrebna in vredna obravnave na specializiranih sodiščih. Po njegovem mnenju bi moralo specializirano pravosodje obravnavati številčno manj zadev in to tiste najzahtevnejše in najkompleksnejše. Prav tako je poudaril, da je razvoj prakse in zakonodaje v smeri poudarjanja varovanja človekovih pravic in poštenosti postopka edina pravilna pot, težava pa nastane takrat, ko na drugi strani policiji in tožilstvu izostanejo zakonska orodja in pravna sredstva, da bi lahko tudi sama učinkovito opravljala svojo funkcijo varovanja javnega interesa, ki tudi sodi v okvir zagotavljanja pravne države. Ob tem je kot najpomembnejšo fazo kazenskega postopka v zvezi z bojem zoper organizirani kriminal izpostavil predkazenski postopek, v okviru katerega se izvajajo prikriti preiskovalni ukrepi. Med drugim je analiziral kompleksnost vprašanj v zvezi z vlogo skesanca v okviru boja zoper organiziran kriminal ter izpostavil razmislek o prenovi določb, ki urejajo vprašanje pogajanj in sklepanj sporazumov o priznanju krivde.

    Vrhovni državni tožilec in podpredsednik Eurojusta Boštjan Škrlec, ki se je posveta udeležil preko video povezave,  je predstavil problematiko mednarodnega sodelovanja v zahtevnejših zadevah organiziranega kriminala.

  • Na Ministrstvu za pravosodje RS sta danes prisegla nov okrožni državni tožilec na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani Mitja Gregorc in nova okrajna državna tožilka na Okrožnem državnem tožilstvu v Kopru Selma Hasanović.

  • Na povabilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve RS se je dogodka z naslovom: Dešifriranje izsiljevalske programske opreme - izzivi pri preprečevanju izplačil kripto valut, ki so ga organizirali v okviru programa letošnjega Blejskega strateškega foruma, udeležila tudi okrožna državna tožilka Anita Veternik, vodja Strokovno informacijskega centra  na Vrhovnem državnem tožilstvu RS.

    V okviru predstavitve mnenj strokovnjakov iz različnih področij, je beseda tekla o fenomenu izsiljevalskih programskih kod, o regulaciji kripto valut ter o pomanjkanju enotne in zadostne pravne ureditve kripto valut na nadnacionalni ravni. Govorili so tudi o izzivih, ki jih v praksi prinaša preiskovanje transakcij kripto valut, zlasti o oteževanju sledenja kriminalnim sredstvom, ter o uporabi naprednih forenzičnih metod, ki se v kriminalistiki uporabljajo pri odkrivanju tovrstnih kaznivih dejanj. Med drugim so se dotaknili problematike, ki je povezana s položajem žrtev; slednje se namreč, iz strahu pred izgubo ugleda in zaradi ekonomskih pritiskov, pogosto raje odločijo za plačilo odkupnine, namesto da bi prijavile kaznivo dejanje.

     

  • Varuh človekovih pravic Peter Svetina je generalni državni tožilki dr. Katarini Bergant predal letno poročilo za leto 2023, iz katerega so razvidni izsledki in rezultati dela Varuha človekovih pravic Republike Slovenije, pri čemer je poudaril pozitivno oceno delovanja državnega tožilstva v minulem letu. V pogovoru sta se sogovornika dotaknila tudi aktualne romske problematike ter problematike ilegalnih prehodov državne meje.